EgitimlerCategory: Az TehlikeliOfislerde Ergonomik Tasarım Örnekleri
osgb-67 Eğitmen .3 sene önce
Eğitim Süresi : 10 Dk.
Sınav Süresi : 10 Dk

Ofis, bir işletmeyi veya bir hizmeti yönetmek üzere organizasyonel faaliyetlerin yapıldığı alandır. Ergonomi, maksimum iş güvenliği ve verimlilik sağlamak amacıyla, insanların anatomik ve bilişsel özelliklerinin, çalıştıkları çevre ve sistemlerin incelenmesine ve bu öğeler arasında maksimum uyumun sağlanmasına yönelik çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir . Bir diğer tanımıyla ergonomi, çalışan kişinin işi, iş aletleri ve iş çevresiyle olan ilişkilerini araştırır.

Modern ofisler basit önlemlerle engellenebilecek potansiyel tehlikeler ile doludur. Ergonominin amacı ise sakatlanma veya yaralanma riskini en aza indirerek insan vücudundan en yüksek verimi almaktır. Çalışma ortamı ve alışkanlıkları ile basit ayarlamalar yapmayı öğrenmek kişinin rahatını ve verimliliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Ergonominin risk faktörleri göz önünde bulundurularak ofislerde iş sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda standart ergonomi uygulamalarını göreceksiniz.

 

Ofislerde Ergonomik Tasarımlar

 


Yukarıdaki eğitimi tamamladıktan sonra aşağıdan on-line sınava girerek eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Unutmayın sınavı bitirdikten sonra BAŞARI LİSTESİNE kaydolmanız halinde eğitiminizi tamamlamış olursunuz..

 


İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı - Ofis Çalışmaları

LÜTFEN DİKKAT: 1 SINAV HAKKINIZ OLDUĞUNU HATIRLATMAK İSTERİZ. Sınavda başarılı olmanız için lütfen eğitim videolarını dikkatli izleyiniz.

 

AÇIKLAMALAR

  • Bu sınavda toplam 12 soru bulunmaktadır.
  • Sınav için verilen cevaplama süresi 12 dakikadır. 
  • Her sorunun dört seçeneği vardır. Dört seçenekten sadece bir tanesi doğru cevaptır.
  • Cevaplarınız puanlanırken her doğru cevaba puan verilecek, yanlış cevaplarınız dikkate alınmayacaktır.
  • Başarılı olmanız için sınavdan 64 puan ve üzeri almalısınız

Başarı Listesi: İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı - Ofis Çalışmaları

Maksiumum 100 Puan
Posizyon İsim Buradan girildi Puan Sonuç
Tablo yükleniyor
Hiçbir uygun veri yok

9 Cevap
Best Answer
osgb-67Eğitmen cevap verdi 3 sene önce

Uygunsuz duruşlar doğal duruşun dışındaki duruşlardır. Doğal duruş iş için en güvenli ve rahat duruştur. Doğal olmayan duruşlar kas ve eklemlere baskı yaparak vücudun fiziksel limitlerini zorlar.

  • Gün içerisinde iki saatten fazla sürekli eller ile omuz ve baş hizasının üzerinde çalışmak
  • Gün içerisinde iki saatten fazla diz çökerek çalışmak
  • Gün içerisinde iki saatten fazla beli bükerek veya eğerek çalışmak
  • Ayaklarına destek vermeden oturmak

çalışanların dikkat etmedikleri uygunsuz duruşlardandır

mithat06Eğitmen cevap verdi 3 sene önce

Ekranda görünen karakterler kolayca seçilebilecek şekil ve formda, uygun büyüklükte olmalı, satır ve karakterler arasında yeterli boşluk bulunmalıdır. Ekran görüntüsü stabil olmalı, görüntünün titremesi ve benzeri olumsuzluklar bulunmamalıdır. Parlaklık ve karakterler ile arka plan arasındaki kontrast, operatör tarafından kolaylıkla ayarlanabilmelidir.
Ekran, operatörün ihtiyacına göre kolaylıkla her yöne döndürülerek ayarlanabilir olmalıdır. Ekranın ayrı bir kaide veya ayarlanabilir bir masa üzerinde kullanılması mümkün olmalıdır. Kullanıcıyı rahatsız edebilecek yansıma ve parlamalar önlenmelidir. Monitör gözlerden en az 65 cm uzakta bulunmalıdır. Genel olarak monitörü mümkün oldukça uzağa yerleştirmek ve yazı karakteri boyutunu arttırmak tavsiye edilir.

mithat06Eğitmen cevap verdi 3 sene önce

Tekrarlanan işler, iş sırasında aynı ya da benzer hareketlerin sık aralıklarla tekrarlanmasını gerektiren işlerdir. İki saatten daha fazla süre hiç ara vermeden dakikada ikiden daha fazla kere el ile bir butona dokunmak veya klavye üzerinde gün içerisinde dört saatten fazla ara vermeden veri girmek tekrarlanan işlere örnek olarak verilebilir.
Sürekli tekrarlayan işlerde, kasların dinlenmesi için yeterli aralar verilmezse kas ve iskelet sisteminde ağrılar ve rahatsızlıklar kaçınılmazdır

mithat06Eğitmen cevap verdi 3 sene önce

Güzel bir eğitim tesekkurler

mithat06Eğitmen cevap verdi 3 sene önce

Ergonomi ancak bu kadar güzel anlatılır!…